Дві вагомі ювілейні дати – 25-тиріччя Конституції України й 30-тиріччя Державної незалежності України – припали на непростий період. Упродовж тривалого часу (більше семи років) Українська держава живе і намагається реформуватися в умовах збройної агресії проти неї. Для країни, в якій конституційна демократія тільки розвивається, традиції конституціоналізму ще не стали настільки усталеними як на Заході, а інституційна система періодично перебуває в стані чи то кризи, чи то конфлікту, це екстремальні умови. Не завжди ці обставини беруться до уваги як при розв’язанні нагальних проблем конституційного характеру, так і в політико-правовому дискурсі загалом. А дарма, адже вони суттєво міняють нашу політико-правову реальність, диктуючи відповідні вимоги та часто не даючи можливості застосовувати напрацьовані в мирних умовах правила, процедури й алгоритми. Незмінними, однак, незалежно від існуючих умов, залишаються принципи конституційної демократії, реалізація яких є гарантією захищеності людини від державного свавілля незалежно від обставин, у яких усім нам доводиться жити.
Український часопис конституційного права традиційно піднімає актуальні для сьогодення проблеми, намагаючись включити їх у порядок денний фахового правничого середовища та привернути увагу науковців. Один із номерів Часопису[1] вже був присвячений цій проблематиці, однак, на жаль, вона не вичерпана. Тож у переддень відзначення 25 річниці Конституції України Українським часописом конституційного права спільно з Львівським національним університетом імені Івана Франка та за підтримки Координатора проектів ОБСЄ в Україні було проведено міжнародну науково-практичну конференцію «Конституційна демократія в умовах загроз територіальній цілісності та національній безпеці». Українські та закордонні вчені-конституціоналісти, а також судді конституційних судів України, Литви, Польщі взяли участь в обговоренні найактуальніших проблем. Тоді ж було вирішено випустити спеціальний номер Часопису, присвячений означеному питанню. Виступи учасників конференції, зокрема, були присвячені ролі конституційних судів у розв’язанні проблеми загроз територіальній цілісності й національній безпеці, питанням конституційної ідентичності як передумови забезпечення територіальної цілісності й національної безпеки, інституційному механізму їхнього гарантування. Ключові ідеї цих виступів відображені в наукових статтях, що публікуються в двох випусках Часопису – поточному номері 3, а також номері 4/2021.
Обидва ці номери присвячені загальній проблемі під назвою «Конституційна демократія в умовах загроз територіальній цілісності та національній безпеці», що поділена на дві тематичні секції: «Конституціоналізм в екстремальних умовах: відповіді загрозам територіальній цілісності та національній безпеці» (номер 3) та «Конституційна ідентичність як передумова забезпечення територіальної цілісності та національної безпеки» (номер 4). Ідея назви першої секції запозичена з виступу Олександра Водяннікова на згаданій конференції «Конституціоналізм в екстремальних умовах: установча і встановлена влада в кризові періоди».
Проведення конференції, як і видання за її результатами спецвипусків Часопису, стало частиною комплексу заходів, організованих за підтримки Координатора проектів ОБСЄ в України.