Євродепутати схвалили закріплення права на аборт у Хартії основних прав ЄС. Зміни будуть внесені, якщо країни ЄС підтримають їх одноголосно.
Європейський парламент підтримав включення права жінок на аборт до Хартії основних прав Європейського Союзу. У четвер, 11 квітня, за відповідну резолюцію проголосували 336 євродепутатів (163 були проти, ще 39 утрималися).
У документі йдеться, що право людини на фізичне самовизначення, а також на вільний, поінформований, всеосяжний і загальний доступ до сексуального і репродуктивного здоров’я, включно з правом на безпечні та легальні аборти, має бути занесене до Хартії основних прав ЄС.
Однак для набуття чинності потрібно, щоб всі країни-члени ЄС схвалили зміни одноголосно.
Ініціативу вже розкритикувала Комісія Єпископських конференцій Євросоюзу (COMECE), заявивши, що право на життя “є наріжним каменем усіх інших прав людини”, а сприяння абортам веде “в напрямку, протилежному дійсній підтримці жінок та їхніх прав”.
Сьогодні парламент Польщі розпочав дебати про можливу лібералізацію закону про переривання вагітності. Легалізація абортів, практично повністю заборонених попереднім урядом, стала однією з передвиборних обіцянок нинішнього прем’єр-міністра Дональда Туска.
Поки що виконати цю обіцянку новому уряду не вдалося. Лібералізація закону залишається під питанням через розбіжності в коаліції.
Згідно з постановою Конституційного суду Польщі від 2020 року, аборт у країні дозволяється лише в разі вагітності, що настала після зґвалтування або інцесту, а також якщо життя вагітної жінки перебуває в небезпеці. Попри це, польські ЗМІ неодноразово повідомляли про відмову лікарів робити аборт жертвам зґвалтувань, зокрема неповнолітнім. Крім того, аборт у Польщі вважається незаконним, навіть якщо плід має серйозні відхилення від норми.