Конституційна криза, яка розпочалася в Польщі у зв’язку із змінами до законодавства про Конституційний трибунал (КТ), триває.
Перед завершенням попередньої каденції парламенту чинна на той час коаліція змінила закон про Конституційний трибунал та призначила п’ять нових суддів до його складу, зокрема двох – з відтермінуванням прийняття присяги. Після отримання більшості в результаті парламентських виборів партія «Право і справедливість» обрала нових суддів, присягу в яких прийняв Президент Польщі Анджей Дуда. У грудні 2015 року було внесено зміни до закону про Конституційний трибунал, за яким по-новому врегульовано порядок розгляду і прийняття ним рішень (повним складом – щонайменше 13 із 15 суддів, більшістю від загальної кількості суддів, а не простою більшістю, як раніше), а також черговість розгляду справ (за їх надходженням, що, в умовах перебування на розгляді в КТ кількох сотень справ, відкладало б вирішення нових на кілька років). Отже, робота суду фактично була заблокована. У березні цього року Конституційний трибунал визнав згаданий закон неконституційним, проте уряд блокував набуття чинності цього рішення через перешкоди в його опублікуванні. Раніше, у грудні 2015 року, Конституційний трибунал визнав неконституційним також обрання новою більшістю п’яти суддів КТ.
Європейські органи та установи гостро відреагували на ці події. Венеційська комісія визнала закон несумісним з верховенством права. Єврокомісія у своєму Висновку щодо ситуації з верховенством права у Польщі (1 червня 2016 р.) закликала вирішити проблеми із призначенням п’яти суддів та виконанням рішень Конституційного трибуналу від 3 та 9 грудня 2915 року з цього питання, змінами до закону про Конституційний трибунал від 22 грудня 2015 року та рішенням КТ про визнання їх неконституційними, а також ефективністю конституційного контролю за новим законодавством, ухваленим протягом 2016 року.
22 липня польський Сейм прийняв новий закон про Конституційний трибунал, який засвідчив, що криза продовжується. Законом передбачено, що найважливіші питання (такі як справи про вето президента, закон про Конституційний трибунал, компетенційні спори між державними органами, перешкоди у здійсненні повноважень президента Республіки) суд має розглядати «повним складом», тобто 11 суддів, а інші питання щодо конституційності законів – у складі п’яти суддів, інших нормативно-правових актів – трьох суддів. Закон також передбачає, що всі справи, які зараз перебувають в суді, мають бути заново розглянуті після того, як закон набуде чинності (отже, ухвалені в кризовий період рішення Конституційного трибуналу не визнаються). Три судді Конституційного трибуналу, обрані попереднім складом Сейму, не допускаються до роботи в ньому, натомість підтверджується обрання парламентом нових суддів.
27 липня Єврокомісія оприлюднила Рекомендації щодо верховенства права в Польщі. Комісія оцінила загальну ситуацію, зокрема у світлі нового закону, і дійшла висновку, що окремі застереження таки враховано в цьому законі, проте є чимало важливих моментів, які викликають стурбованість у сфері верховенства права. Єврокомісія закликала дотримуватися рішень Конституційного трибуналу, за якими три судді, обрані попереднім парламентом, можуть виконувати свої обов’язки, а судді, призначені новим парламентом, без належного законодавчого підґрунтя не можуть обіймати ці посади; опублікувати і виконувати рішення КТ від 9 березня 2016 року і пов’язані з ним рішення, взяти до уваги рекомендації Венеційської комісії та забезпечити належну оцінку Конституційним судом нового закону від 22 липня.
11 серпня Конституційний трибунал оприлюднив рішення щодо неконституційності низки положень нового закону. Текст рішення з обґрунтуванням займає близько 90 сторінок і доступ-ний на офіційному сайті органу конституційної юстиції Польщі.