Західні лідери негативно висловилися щодо президентських виборів в РФ і перемоги Володимира Путіна в них. Проте низка лідерів дружніх Кремлю держав привітали його з переобранням.
Західні лідери висловили недовіру до перемоги Володимира Путіна на президентських виборах в Росії. Водночас голова Центральної виборчої комісії РФ Елла Памфілова заявила у понеділок, 18 березня, про те, що, за даними підрахунку 99 відсотків голосів, за Путіна проголосували “майже 76 мільйонів людей”, назвавши це “рекордною цифрою”, повідомили російські ЗМІ.
Так, речник Ради нацбезпеки Білого дому заявив, що “вибори, очевидно, не є ні вільними, ні справедливими, враховуючи, як Путін ув’язнив політичних опонентів і не дозволив іншим балотуватися проти нього”.
Міністерство закордонних справ Німеччини ще напередодні у соціальній мережі X теж вказало, що “псевдовибори в Росії не є ані вільними, ані чесними, результат нікого не здивує”. “Правління Путіна є авторитарним, він спирається на цензуру, репресії та насильство. “Вибори” на окупованих територіях України є недійсними та є черговим порушенням міжнародного права”, – йдеться у заяві МЗС ФРН.
Міністерка закордонних справ Німеччини Анналена Бербок (Annalena Baerbock) у понеділок, 18 березня, заявила, що виборчий процес в РФ демонструє “огидну поведінку Путіна щодо власного народу”. “Вибори в Росії були виборами без вибору”, – додала вона, цитує AFP.
Міністр закордонних справ Великобританії Девід Кемерон у соцмережі X теж вказав на “відсутність вибору у виборців і відсутність незалежного моніторингу Організації з безпеки та співпраці в Європі (ОБСЄ)”. “Не так виглядають вільні та чесні вибори”, – наголосив він.
Міністр оборони Великобританії Грант Шаппс, своєю чергою, заявив, що “Путін вкрав чергові вибори, але Україну він не вкраде”.
“Великобританія працюватиме з союзниками, щоб зупинити цього злодія, збільшуючи нашу колективнупідтримку України. Як показує історія, ми повинні зупинити диктаторів і автократів, інакше вони продовжать красти ще більше”, – заявив він у соцмережі X.
Міністерство закордонних справ Франції у своїй заяві вказало, що переобрання діючого президента РФ відбулося в умовах “репресій”, а також привітало “багатьох” росіян, які продемонстрували свою опозиційну позицію, пише AFP.
“Умови для вільних, плюралістичних і демократичних виборів не були дотримані”, – заявили в МЗС Франції, наголосивши, що триденне голосування відбулося на тлі “посилення репресій щодо громадянського суспільства та всіх форм опозиції до режиму”.
МЗС Польщі у своїй заяві наголосило, що репресії щодо політичної опозиції, громадянського суспільства, неурядових організацій та незалежних ЗМІ в Росії значно посилился після початку повномасштабного вторгнення в Україну. “Послідовне запровадження репресивного законодавства, що обмежує громадянські свободи та права, зокрема політичні, військова цензура, політично мотивовані кримінальні справи та недопуск до участі у виборах кандидатів, які виражають антивоєнні погляди, означає, що ці “вибори” не можуть вважатися ні вільними, ні чесними”, – йдеться в заяві польського МЗС.
Міністр закордонних справ Литви Габріелюс Ландсбергіс, своєю чергою, зазначив, що перемога Путіна не є легітимною, оскільки люди не були вільними у виборі. “У цій атмосфері несвободи точно не може бути виборів”, – наголосив він, цитує Reuters.
Міністр закордонних справ Італії Антоніо Таяні також заявив, що “вибори не були ані вільними, ані чесними”, а очільник МЗС Чехії Ян Ліпавський назвав їх “фарсом і пародією”. “Це були вибори президента Росії, які показали, як цей режим пригнічує громадянське суспільство, незалежні ЗМІ, опозицію”, – цитує його AFP.
Президент України Володимир Зеленський, своєю чергою, зазначив, що “російський диктатор імітує чергові вибори”. “Усім у світі зрозуміло, що цей діяч, як було вже часто в історії, просто захворів на владу та робить усе, щоб правити довічно. Немає такого зла, яке він не скоїть, щоб подовжити особисту владу. І немає нікого у світі, хто був би застрахований від цього”, – сказав Зеленський у вечірньому відеозверненні в неділю, 17 березня.
Зеленський наголосив, дії Росії на окупованій території України є злочином і за все має бути “справедлива відплата”. “Цей діяч має закінчити на лаві підсудних у Гаазі – саме це ми маємо забезпечити. Усі у світі, хто цінує життя й порядність”, – сказав Зеленський.
Очільник МЗС Естонії Маргус Цахкнала також назвав виблри в Росї “фарсом” і заявив, що це процес не був “демократичним виборчим процесом”. ” Це було просто призначення Путіна на посаду лідера Росії. І це не були легітимні вибори. А законне місце для Путіна – в Гаазі як воєнного злочинця”, – цитує його “Укрінформ”.
Втім низка світових лідерів привітали Путіна з перемогою. Серед них – президент Китаю Сі Цзіньпін, який у посланні Путіну сказав, що його переобрання “повністю відображає підтримку російського народу”, пише AFP з посиланням на китайські державні ЗМІ.
Також він додав: “Китай надає великого значення розвитку китайсько-російських відносин і готовий підтримувати тісні контакти з Росією для сприяння стійкому, здоровому, стабільному та поглибленому розвитку (двосторонніх зв’язків)”.
Президент Ірану Ібрагім Раїсі також привітав Путіна з “вирішальною” перемогою на президентських виборах, пише AFP з посиланням на іранські державні ЗМІ. Лідер Північної Кореї Кім Чен Ин, як повідомляє Reuters з посиланням на державне інформаційне агентство КНДР, також надіслав послання Путіну, вітаючи його з переобранням.
Лідер боснійських сербів Мілорад Додік заявив, що “сербський народ із радістю зустрів перемогу президента Путіна, оскільки бачить у ньому великого державника та друга, на якого ми завжди можемо розраховувати”, повідомляє AFP. Привітав Путіна і президент Венесуели Ніколас Мадуро: “Наш старший брат тріумфував, що є добре для світу”.
З перемогою Путіна вітали також правитель Білорусі Олександр Лукашенко, президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв та президент Азербайджану Ільхам Алієв, повідомляють російські ЗМІ.
Джерело: DW